Blog

St. Petersburg/ Rusya
St. Petersburg/ Rusya

St. Petersburg/ Rusya

St. Petersburg Şehri

Rusya Federasyonu’nun başkent Moskova’dan sonra en büyük 2. şehri olan Sankt Petersburg, eski adıyla Leningrad olan bu tarihin şehri Rus Çarlığı’na 200 yıl başkentlik yapmıştır. Baltık denizi kıyısında Neva Nehri üzerindeki 42 adacık üzerine yayılmış olan Sankt Petersburg tam anlamıyla bir liman şehridir, Moskova’ya 715 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Çar Büyük Petro (1. Petro) tarafından Çarlığın Avrupa’ ya Açılacak kapısı olması amacıyla kurulan kent,

Avrupa’nın 4. büyük kentidir. Sankt Petersburg şehrinin nüfusu 6.000.000’dur.

St. Petersburg’da Eğitim

Eğitim ve bilimsel araştırmalar alanında Rusya Federasyonu’nun en önemli merkezi olan Sankt Petersburg şehrinde ilk üniversitenin 1724 kurulmasıyla birlikte günümüzde 40’dan fazla üniversiteye sahiptir. St. Petersburg’da özellikle uzay bilimleri (astronomi), uçak mühendisliği ve diğer mühendislik dalları rağbet görmektedir.

St. Petersburg’da İklim

St.Petersburg yazları yağmurlu kara iklimine sahiptir. Tipik olarak yazlar kısa geçmektedir. ama kuzeye yakınlığına rağmen yaz aylarında sıcaklık ortalama 25°C dereceye ulaşmaktadır. Kışlar uzun ve soğuktur. Sıcaklık kış aylarında ortalama -15°C’dir. Şehir kuzeyde olduğundan günler özellikle kış aylarında çok kısa sürmektedir. St.Petersburg yeşilliklerin şehridir. Günlük hayatta her 200 metrede bir parklar bulunur. Şehir dışında bir çok orman mevcuttur. Bu nedenle şehirde nem oranı yok denilecek kadar azdır.

 

St. Petersburg üniversitelerinde eğitim almak istiyorsanız detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

Bloglar

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

Hemen Bilgi Alın

ÜCRETSİZ yurtdışı eğitim danışmanlığı almak için, formu hemen doldurun !
Tecrübeli danışmanlarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır!

Kullanıcı İşlemleri