Nizhny Novgorod Lobachevsky Devlet Üniversitesi

UNN

Nizhny Novgorod Lobachevsky Devlet Üniversitesi (UNN) 1916 yılında Rusya Halk Üniversitesi olarak kuruldu. 30 Ocak’ta (eski takvime göre 17 Ocak) üniversitenin kuruluş günü kutlanır. UNN, Nizhny Novgorod’daki ilk yüksek öğretim kurumudur. Varşova’dan tahliye edilen Politeknik Enstitüsü ile birleştikten sonra, üniversiteye ‘Devlet Üniversitesi’statüsü verildi. Böylece UNN, Sovyet döneminde kurulan ilk üniversite oldu.

İnovasyona ve öncü araştırmalara öncelik vermek bir UNN geleneğidir ve bu nedenle 1945’te Soveyetler’de ilk olan Radyo Fizik Fakültesi’ni kurdu. 1963’te UNN, Matematik ve Sibernetik Fakültesini kuran ilk üniversite oldu. Böylece UNN, elektronik ve bilgi iletişim (IT ve yazılım) endüstürileri için bir üs olarak kullanıldı.

EECA Üniversiteler Sıralaması’nda 65. sıradadır.

Lobachevsky Nizhniy Novgorod Devlet Üniversitesi, 1916 yılında “Rusya Halkın Üniversitesi” adıyla kurulmuştur. Üniversite Nizhniy Novgorod’ta kurulan ilk yüksek eğitim kurumudur. Varşova’da kapanan Politeknik Enstitüsü ile birleştikten sonra “devlet üniversitesi” unvanını almıştır. Her dönemde Rusya’nın en geniş kapsamlı eğitim veren eğitim kurumlarından biri olan üniversite, toplumun ve devletin ihtiyaçlarını karşılamak için araştırmalar yürütmesiyle tanınmaktadır. 

Üniversite 19 fakülte ve enstitüde eğitim vermektedir. 97 farklı ülkeden toplam 30 bin öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite ayrıca 400 profesörü bünyesinde barındırmaktadır. Üniversite 5 farklı programda İngilizce lisans eğitimi vermektedir. Bunlar “Temel Enformatik ve Bilgi Teknolojisi”, “Ekonomi”, “Uluslararası İlişkiler” ile lisans programı, “Matematik ve Bilgisayar Bilimi” ve “İşletme” ile yüksek lisans programı olarak sıralanmaktadır. 

Lisans eğitimini yukarıda belirtilen programlar dışında farklı bir programdan almak isteyen fakat daha önce yeterli düzeyde Rusça eğitim almamış öğrenciler okulun hazırlık programına kayıt olarak hazırlık eğitimi alabilmektedir. 2011’den beri QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda ilk 700’de kendine yer bulan üniversite, BRICS Ülkeleri Sıralaması’nda 72. sırada, EECA Üniversiteler Sıralaması’nda ise 65. sırada bulunmaktadır.

 

1998 yılında UNN, Katı Hal Nanoyapıları Fiziği Araştırma ve Eğitim Merkezi bu alandaki bilimsel gelişmelerin ardından kurulmuştur. Bu merkezin en önemli özelliği ise 4 laboratuvarda bulunan benzersiz ekipmanlardır.

 

2007 yılında Nanoteknoloji Araştırma ve Eğitim Merkezi kuruldu ve bu İki Merkez, yeni araştırma teknolojilerinin ve UNN icatlarının üretime sokulmasını ve böylece bölgede yenilikçi ekonominin gelişmesini sağlıyor.

2004 yılında UNN, kampüsünde internete kablosuz erişim için Wi-Fi teknolojisini tanıtan Rusya’daki ilk üniversite oldu.

2009 yılında, Nizhny Novgorod Lobachevsky Devlet Üniversitesi (UNN), Rus hükümetinin kararı ile ‘Ulusal Araştırma Üniversitesi’ prestijli statüsüne layık görüldü.

2010 yılında, Nizhny Novgorod Lobachevsky Devlet Üniversitesi (UNN),  ABD-Rusya EURECA programı ile Rus Araştırma Üniversiteleri ve Maryland University ve Purdue Universty gibi Amerikan Ünversiteleri arasındaki işbirliği yoluyla altyapı oluşturmak için olan programa seçildi ve bu programla birlikte ortak proje yürütülmektedir.

UNN, QS World University Rankings’e göre 2011’den bu yana dünyanın en iyi 700 Üniversitesinde yer aldı. 2014 QS Dünya Üniversite sıralamasında en iyi 200 üniversitede 72.sırada yer alıyor: BRICS.

2014 yılında, Nizhny Novgorod Lobachevsky Devlet Üniversitesi (UNN), Uygulamalı Matematik ve Sibernetik araştırma Enstitüsü’nde ‘’Lobachevsky’’ adında süper bilgisayar kurdu. 570 Tflops’un en yüksek performansına sahip ‘’Lobachevsky’’, Rusya’daki üçüncü en güçlü süper bilgisayar ve dünyanın en güçlü süper bilgisayarlarından biridir.

UNN, yabancı ortaklarla işbirliği içinde aktif olarak yer almaktadır, çeşitli Rus ve yabancı şirketlerle (Intel, Microsoft, NVİDİA, Yazaki, Cisco Systems, Sberbank) yakın ilişki içinde çalışmaktadır. Üniversite aynı zamanda önde gelen Rus Üniversiteler Birliği ve Avrupa Üniversite Birliği (EUA) üyesidir.

 Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi Bölümleri ve ücretleri

Üniversitenin yıllık bölüm ücretlerini, yurt ücretlerini ve üniversitenin bulunduğu şehirde bir öğrencinin ortalama aylık giderini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Aylık Yurt Ücreti Sağlık Sigortası Aylık Yaşam Maliyeti
35$ 160$ (1 Yıl) 250$

Bölümler

Bilişim Sistemleri Mühendisliği
Beden Eğitimi
Turizm
Tıp
Diş Hekimliği
Biyoloji
Elektrik Mühendisliği
Hukuk
Hukuk
Kamu Yönetimi
Kamu Yönetimi
Ekonomi
Ekonomi
Felsefe
Felsefe
Fizik
Fizik
Dil Bilimi
Dil Bilimi
İşletme
İşletme
Gümrük
Gümrük
Gazetecilik
Gazetecilik
Kimya
Kimya
Nanomühendislik
Fizik Ve Astronomi
Fizik Ve Astronomi
Matematik
Matematik
Psikoloji
Psikoloji
Siyaset Bilimi
Sosyoloji
Sosyoloji
Tarih
Yazılım Mühendisliği
Uluslararası İlişkiler
Uluslararası İlişkiler
Uluslararası İlişkiler
Reklam Ve Halkla İlişkiler
Reklam Ve Halkla İlişkiler
Ekoloji Ve Çevre
Ekoloji Ve Çevre

Galeri

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.

Yıldız
Onaylanmış Üniversite

Hemen Bilgi Alın

Hızlı Mesaj Gönder

Hızlı Mesaj Gönder

Hemen Başvur

Hemen Bilgi Alın

ÜCRETSİZ yurtdışı eğitim danışmanlığı almak için, formu hemen doldurun !
Tecrübeli danışmanlarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır!

Kullanıcı İşlemleri