Kharkov Havacılık Üniversitesi Ukrayna

"Uluslararası Üniversiteler Birliği" üyesidir.

Kharkov Havacılık Üniversitesi; 1930 yılında Ukrayna'da kurulmuş olup, ülkenin en prestijli havacılık okulları arasında yer almaktadır. Üniversitenin tarihi, Sovyetler Birliği'nde uçak mühendisliği ve biliminin gelişimi ile yakından bağlantılıdır. Okul aynı zamanda, Enstitü Tasarım Bürosu tarafından profesör I. G. Neman'ın gözetiminde geliştirilen uçakların üretildiği ve yolcu havayollarında çalıştırıldığı eşsiz bir yüksek öğrenim kurumudur. Bir başka deyişle Kharkov Havacılık Üniversitesi, alanında uzman kişileri yetiştiren bir okul olmanın yanında, havacılık sektörüne ve uçak mühendisliği bilimine katkı yapan bir kurumdur. 

Kurum, şimdiye kadar yaklaşık 60.000 mühendis yetiştirmiştir. Ukrayna'da havacılık alanında çalışan yüksek öğrenim uzmanlarının %80'inden fazlası KHÜ'den mezundur. Şuanda üniversitede yaklaşık 9500 lisans öğrencisi ve 160 yüksek lisans öğrencisi eğitim görmektedir. Akademik personellerinin arasında 120 adet profesör bulunan KHÜ'de ayrıca bir çok bilim insanı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Üniversite bünyesinde önemli isimler de görev almıştır. 1977'den 1984'e kadar tasarımcı general O.K. Antonov, üniversitede Uçak Yapısı bölümünde başkanlık yaptı. Ayrıca üniversitenin öğretmenleri arasında bir adet SSCB Devlet Lenin Ödülü sahibi, yedi adet SSCB Devlet Ödülü sahibi, 28 adet Ukrayna Devlet Ödülü sahibi, 11 adet SSCB Bakanlar Kurulu Ödülü sahibi bulunmaktadır.

"Uluslararası Üniversiteler Birliği" üyesi olan kurumda bir çok eğitim programı yer almaktadır. Fakülteleri ise şu şekildedir: 
Uçak Mühendisliği Fakültesi,
Uçak Motorları Fakültesi,
Uçak Kontrol Sistemleri Fakültesi,
Roket ve Uzay Mühe

Bölümler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.

Yıldız
Onaylanmış Üniversite

Hemen Bilgi Alın

Hızlı Mesaj Gönder

Hızlı Mesaj Gönder

Hemen Başvur

Hemen Bilgi Alın

ÜCRETSİZ yurtdışı eğitim danışmanlığı almak için, formu hemen doldurun !
Tecrübeli danışmanlarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır!

Kullanıcı İşlemleri