Charles Üniversitesi Çekya

Dünya'nın En Kaliteli İlk 500 Üniversitesi

1348'de kurulan Charles Üniversitesi, dünyanın en eski üniversitelerinden biridir. Bununla birlikte modern, dinamik, kozmopolit ve prestijli bir yükseköğretim kurumu olarak bilinir. En büyük, en ünlü, uluslararası sıralamalarda en üst sıralarda yer alan Çek üniversitesidir. Üniversitede 17 fakültede eğitim verilmekte olup (Prag'da 14, Hradec Králové'de 2 ve Plzeň'de 1), 3 enstitü, 6 öğretim, araştırma, geliştirme ve diğer yaratıcı faaliyet merkezleri, bilgi hizmetleri sunan bir merkez, tüm üniversiteye hizmet veren 5 tesis ve bir Rektörlükten oluşmaktadır.

Charles Üniversitesi’nin kilit önceliği, bir araştırma üniversitesi olarak prestijli statüsünü geliştirmeye devam etmektir. Bu amaca ulaşmak için araştırma faaliyetlerine odaklanmaktadır. Charles Üniversitesi, uluslararası araştırma kurumları ile yakın işbirliği içinde olan çok sayıda muhteşem araştırma ekibine ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenciler ayrıca üniversitedeki her bir fakültenin araştırma çalışmalarına dahil olabilirler. Üniversite Çek Cumhuriyeti'nde en iyi performans gösteren araştırma kurumudur. Araştırma faaliyetleri (mevcut ulusal araştırma değerlendirme yöntemlerine göre) neredeyse yarım milyon puan toplayan Charles Üniversitesi, ikinci sırada yer alan kurumun çok ilerisindedir.

Charles Üniversitesi uzun yıllar boyunca araştırma ve geliştirme çalışmalarının sonuçlarını öğretime dahil etmeye, hem Çekya’da hem de uluslararası alandaki projelere araştırma personelinin ve öğrencilerin mümkün olan en üst seviyede katılımını sağlamaya istekli olmuştur. Üniversitenin araştırma politikasının başarısı, Üniversite'nin Çek Cumhuriyeti dışındaki birçok prestijli kurumla güçlü bir şekilde rekabet edebileceğini gösteren araştırma başarısına dayalı sıralamalarda yansıtılmaktadır. Charles Üniversitesi personeli, CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü) programı dahil olmak üzere bir dizi uluslararası araştırma projesine katılmıştır. Üniversitenin dünya çapındaki araştırma ekipleri arasında uluslararası alanda bilinen Çek Ekoloji Enstitüsü bulunmaktadır.

Üniversite personelinin ve öğrencilerin yaratıcılığı, çok çeşitli araştırma ve uygulamalı projelerin yanı sıra değerli sanat eserleri ve zengin yayınlara da yansımaktadır. Üniversite’de 7.900'den fazla personel çalışmakta olup yaklaşık 4.500 tanesi akademisyen ve araştırma görevlisidir.

Charles Üniversitesinin yaklaşık 50.000 öğrencisi bulunmaktadır. Bu rakam, Çek Cumhuriyeti'ndeki tüm öğrencilerin yaklaşık altıda birine karşılık gelir. 20.000'den fazla öğrenci Lisans programlarında, yaklaşık 25.000 öğrenci Master programlarında ve 8,000 öğrenci de doktora programlarında eğitim görmektedir. Üniversite’de diğer ülkelerden gelen 7000'in üzerinde öğrenci okumaktadır. Her yıl, neredeyse 9.000 öğrenci mezun olur ve Charles Üniversitesi mezunları, Çek Cumhuriyeti'nde en yüksek istihdam oranlarından birine sahiptir. Her yıl çeşitli yaşam boyu öğrenme kurslarına 16.000'den fazla katılımcı katılmaktadır.

2016-2017 için Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralamasında ilk beş yüz üniversite arasında 305'inci sırada yer alan Charles Üniversitesi, ilk beş yüz listesinde yer alan tek Çek üniversitesi olmuştur.

“Şangay Ligine” göre dünyanın en iyi üniversiteleri arasında %2’lik dilimdedir ve Avrupa'nın en iyi 100 üniversitesinden biridir.

Bölümler

Tıp
Diş Hekimliği
Eczacılık

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.

Yıldız
Onaylanmış Üniversite

Hemen Bilgi Alın

Hızlı Mesaj Gönder

Hızlı Mesaj Gönder

Hemen Başvur

Hemen Bilgi Alın

ÜCRETSİZ yurtdışı eğitim danışmanlığı almak için, formu hemen doldurun !
Tecrübeli danışmanlarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır!

Kullanıcı İşlemleri