Azerbaycan Spor Akademisi Azerbaycan

Azerbaycan'ın En Prestijli Spor Okulu

Azerbaycan’ın en prestijli spor okulu olan Azerbaycan Spor Akademisi 70 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kuruluşunda lise olan okulda Azerice, Rusça, Gürcüce ve Ermenice dillerinde eğitim yapılmış, önceleri 3 yıllık iken daha sonraları 4 yıllık eğitime geçilmiştir.

 

1936 yılında Zaqafqaziyada Devlet Beden Eğitimi Enstitüsü olarak faaliyet gösteren Azerbaycan Spor Akademisi ilk mezunlarını 1939 yılında vermiştir.  O dönemlerde okulda sosyal bilimler, anatomi, biyoloji, kimya, hijyen, fizik, fizyoloji, matematik, beden terbiyesi ve teknik öğretmenliği gibi bölümler açılmıştır.

 

1941 yılında çıkan savaşta okulun önemli öğretim görevlileri (Z. Rzayeva, E. Babayev, L. Baqriy, K Qəniyev, S. Aliyev, V. Litvinova, D. Qədirli) ve öğrencileri cephede tedavi ve beden eğitimi konularında yaralı askerlere yardımcı olmuş bu anlamda önemli vatani görev üstlenmişlerdir. Daha sonraki  yıllarda Azerbaycan spor alanında gelişmiş ve 1950-1960 yıllarında enstitünün öğretmenleri ve öğrencileri SSCB’de birçok yarışta başarılı olmuşlardır.

 

1957 yılındaki voleybol müsabakalarında Azerbaycan sporcuları ilk kez SSCB’nin şampiyonu olmuşlardır. O dönemin başarılı sporcularından Profesör Oktay Ağayev okulun voleybol bölümünde rehberlik yapmaktadır. Olimpiyatlarda başarılı olmuş sporculardan, İnna Rıskal, Refiqe Sabanova, Lüdmila Subina, İlqar Mmedov, İgor Ponormaryov, Boris Koretski, Lüdmila Savkina,Valeri Belenki, Nazım Hüseynov, Meheddin Allahverdiyev, Hazar İsayev, Samir İbrahimov, Rövsen Hüseynov, Aydın Niftullayev, Telman Paşayev, Refik Hacıyev, Ali Aliyev Akademinin mezunlarındandır.

 

1969 yılında sporu yaymak ve sevdirmek ve gençleri bu yönde yönlendirmek amacıyla Haydar Aliyev’in rehberliğinde okulun yeni binası inşa edilmiş  ve 1972 yılında açılmıştır.

Akademide üç binden fazla derslik, monografi ve bilimsel metodik malzemeler bulunmaktadır. Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’nun kararı ile 1999 yılında okul Azerbaycan Devlet Beden Eğitimi ve Spor Akademisine dönüştürülmüştür.

Bölümler

Beden Eğitimi Ve Sporda Rehabilitasyon
Fiziki Eğitim Ve Askere Hazırlık Eğitimi
Spor Dalları Antrenörlüğü
Spor Yönetimi Ve İletişim

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.

Yıldız
Onaylanmış Üniversite

Hemen Bilgi Alın

Hızlı Mesaj Gönder

Hızlı Mesaj Gönder

Hemen Başvur

Hemen Bilgi Alın

ÜCRETSİZ yurtdışı eğitim danışmanlığı almak için, formu hemen doldurun !
Tecrübeli danışmanlarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır!

Kullanıcı İşlemleri