Azerbaycan Diller Akademisi Azerbaycan

Bünyesinde yaklaşık olarak 700 profesör ve doçent bulunmaktadır.

1937’de Azerbaycan Eğitim Enstitüsü Filoloji Bölümü bünyesinden koparak bağımsız statüyle eğitimine devam eden Yabancı Diller Fakültesi, günümüz Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi’nin temellerini oluşturmaktadır. 1939 yılında eklenen İngiliz Dili, Fransız Dili ve Alman Dili fakülteleri de eğitimin daha da gelişmesine neden olmuş ve böylece fakülteye artan talebin karşılanması için 1940’ta bir de Yabancı Diller Enstitüsü açılmıştır. Bir yıl sonra 1941’de 2. Dünya Savaşı’nın başlaması bağımsız yapıdaki eğitime ara verilmesine neden olmuş ve fakülte Azerbaycan Pedagoji Enstitüsü bünyesine dahil edilmiştir. Savaştan sonra 1947 yılında yeniden ilginin arttığı fakülte enstitü haline dönerek, 1959 yılına kadar binlerce yabancı dil öğretmeni mezun etmiştir.

 

 

3 fakülte ve 8 bölümü ile eğitime başlayan bu enstitü, daha sonra bölüm sayısı 12’ye çıkartarak hizmetlerine devam etmiştir. Azerbaycanda eğitim enstitüsü geçmişiyle prestijli bir konuma sahip olan Azerbaycan Diller Üniversitesi, 8 fakülte ve 21 bölümüyle öğrencilere üst seviyeli eğitim vermektedir. Azerbaycanda batı dilleri konusundaki kalitesinin daha da artmasını sağlamak için Azerbaycan Rus Dili ve Edebiyatı Enstitüsü ile 1959 yılında birleşen Azerbaycan Diller Enstitüsü, 1973 yılında kurulan Azerbaycan Pedagoji Yabancı Diller Enstitüsü sayesinde daha da gelişmiştir. 1984 yılına gelindiğindeyse Azerbaycanda diller üniversitesi birçok tercüme bölümü açmış ve 1996 yılına kadar da Azerbaycan Devlet Diller Enstitüsü ismine sahip olan kurum, nihayet 2000 yılında günümüzdeki Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi adını almıştır.

 

Azerbaycan Diller Üniversitesi yaklaşık 4 bin öğrenciye eğitim imkanı sunan bir üniversite olarak; yaklaşık olarak 700 profesör ve doçent, 330’u geçen öğretim görevlisinden oluşan bir akademik eğitim kadrosuna sahiptir. 

 

Azerbaycan Eğitim Enstitüsü bünyesinde 1948 yılında açılan bir kütüphaneye sahip olan Azerbaycan Diller Üniversitesi, üst düzey bilimsel araştırmalar için geniş kaynak olanağı da sunmaktadır.binlerce yabancı dil öğretmeni mezun etmiştir.

Bölümler

Bölge Dilleri Ve Uluslararası İlişkiler
İngiliz Dili Ve Edebiyatı
Pedagoji
Tercümanlık

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.

Yıldız
Onaylanmış Üniversite

Hemen Bilgi Alın

Hızlı Mesaj Gönder

Hızlı Mesaj Gönder

Hemen Başvur

Hemen Bilgi Alın

ÜCRETSİZ yurtdışı eğitim danışmanlığı almak için, formu hemen doldurun !
Tecrübeli danışmanlarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır!

Kullanıcı İşlemleri